Yurtdışında Çocukla Gidilecek Şehirler Nereler?

Yurtdışında Çocukla Gidilecek Şehirler Nereler? Çocuk Dostu Şehirler Turizm Dünyası Dergisi, Haziran 2015/06 Sayı:302 Çocuk gezginler için bazı şehirlere yapılan ziyaretler yorucu olabilirken, bazı şehirler ise büyükler gibi çocuklar...
Australia_sidney

20

Yurtdışında Çocukla Gidilecek Şehirler Nereler?

Çocuk Dostu Şehirler

Turizm Dünyası Dergisi, Haziran 2015/06 Sayı:302

Çocuk gezginler için bazı şehirlere yapılan ziyaretler yorucu olabilirken, bazı şehirler ise büyükler gibi çocuklar için de gezmesi çok eğlenceli olabiliyor. Aynı zamanda çocuklar için güvenli, çocukların da kararlarda söz sahibi olduğu şehirler ise “Çocuk Dostu Şehirler” olarak adlandırılıyor.

Çocuk Dostu Şehir, çocukların sahip olduğu hakların yasalara yansıdığı, çocukların kent yönetimine aktif olarak katıldığı, sahip oldukları fikirlerin yaşanılan çevrede hayat bulduğu, keyifli ve kaliteli vakit geçirdikleri, cadde ve sokakların çocuklar için güvenli olduğu, spor ve oyun gibi etkinliklerin daha fazla gerçekleştirildiği şehirlere verilen bir ünvandır. Verdiği ilginç bilgilerle seyahat severlere ön rehber olan Prontotourblog, çocuklarıyla tatil yapacak aileler için gidilecek 5 ideal şehri açıkladı.

londra

Londra;

Londra, Sherlock Holmes, Peter Pan ve Harry Potter’ın şehri. Bir yıl boyunca Londra’da kalınsa bile her gün çocuklarla yapılabilecek ilginç şeyler bulunabiliyor. Londra Hayvanat Bahçesi, Covent Garden, Londra Ulaşım Müzesi, Warner Bros Harry Potter stüdyosu çocukların mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Londra’da şehrin simgesi olan çift katlı otobüslere binmek, Somerset House’ın çeşmeleriyle oynamak bile çocukları mutlu etmeye yetiyor.

lizbon

Lizbon;

Şehrin dar sokaklarında çocukların karşısına çıkacak tramvay onları oldukça heyecanlandırıyor. Lizbon Okyanus Akvaryumu ve Portekiz denizcilik geçmişinin anlatıldığı büyüleyici su altı müzesi ise heyecanlarını doruğa çıkaracak yerlerin başında geliyor.

Lizbon’a trenle 40 dakika mesafede yer alan, Sintra’da bulunan Pena Sarayı ise mutlaka ailece görülmesi gereken bir masal diyarı. Küçük bir tramvaya binerek içeriye girilen saray, çocukların kendisini masal diyarında hissetmesine neden oluyor. Ayrıca Sintra bölgesinde bulunan oyuncak müzesi ziyaret edilmesi gereken bir yer.

kopenhag

Kopenhag;

Şehrin yerlilerinin çocuklara sevgi ve saygılarını sunduğu Kopenhag şehri adeta çocukların oyun alanını oluşturuyor. 2012 küresel barış endeksine göre yaşamak için dünyanın en güvenli yeri olan şehir, aynı zamanda çevre dostu kimliğiyle biliniyor. Kopenhag, dalgalara kapalı plajları, Tivoli Eğlence Parkı, çocuk dostu müzeleri ve sunduğu bol yeşil alan ile çocukları mutlu eden ve çocuklu ailelere güven veren keyifli bir tatil imkanı sunuyor.

Australia_sidney

Sidney;

Plajları, yüzme havuzları ve feribot gezileri dışında Sidney Akvaryumu, Tatonga Hayvanat Bahçesi, Koala Park, Sidney Gözlemevi, IMX Tiyatrosu, çocuk odaklı interaktif müzeler, sirk çadırları, okçuluk merkezi ve çok daha fazlasıyla Sidney şehri çocuklar için dev bir park niteliği taşıyor.

amsterdam

Amsterdam;

Amsterdam, ailece bisiklet kiralayarak zevkli dakikalar geçirebileceğiniz bir bisiklet şehri. Amsterdam’ın en ünlü parkı olan Vondelpark’ta keyifli vakit geçirilebilir. Van Gogh Müzesi ve Rembrandt Evi’ndeki çocuklara yönelik atölye çalışmaları, çocukların içindeki sanatçıyı ortaya çıkarıyor. Çocuk dükkanlarının bulunduğu Scheldestraat ise kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Özellikle kız çocukları için rengarenk lale bahçeleri de oldukça ilgi çekici. “Çocuk Dostu Şehirlerde” küçük gezginler seyahatin tadını çıkarırken, anne babalar huzurlu ve rahat bir tatil geçiriyor.

Kategoriler
Makaleler
Yorum Yok

Yorum Yaz

*

*

İlgili İçerikler

 • bebekle-otel-tatili-mi-olur

  Bebekle Otel Tatili mi Olur?

  Bebekle Otel Tatili mi Olur? Editör Ayşegül Özgüner Bebekle otel tatili mi olur demeyin… Bal gibi olur, hatta yeme de yanında yat olur. Tamam tatil fikrinin kendisi, giderken götürüleceklerin...
 • mugla-fethiye

  Fethiye’de Yaşamak için 9 Neden

  Fethiye’de Yaşamak İçin 9 Neden Fethiye, kıyı kesimleri arasında, son yıllarda tam bir cazibe merkezi haline gelen yerleşim yerlerinden biri. Özellikle İngilizlerin fazlaca tercih ettiği Fethiye’de bir komşunuzun İngiliz olma...
 • muzelere-ucretsiz-giris-sartlari

  Müze ve Örenyerlerinden Kimler Ücretsiz Faydalanabilir?

  Müze ve Örenyerlerinden Kimler Ücretsiz Faydalanabilir? – 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler, – 65 yaş...
 • Kas-Patara-Plaji

  Çocukla Patara’ya Gitmek

  Çocukla Patara’ya Gitmek Ayşegül Özgüner, Editör Patara, benim en sevdiğim, en doğal, kendimi en mutlu hissettiğim yerlerden biri. Gerek tarihi alt yapısı, gerek el değmemiş doğası ve muhteşem denizi...