Fethiye’de Yaşamak için 9 Neden

Fethiye, kıyı kesimleri arasında, son yıllarda tam bir cazibe merkezi haline gelen yerleşim yerlerinden biri...
mugla-fethiye

Fethiye’de Yaşamak İçin 9 Neden

Fethiye, kıyı kesimleri arasında, son yıllarda tam bir cazibe merkezi haline gelen yerleşim yerlerinden biri. Özellikle İngilizlerin fazlaca tercih ettiği Fethiye’de bir komşunuzun İngiliz olma ihtimali çok yüksek. Farklı kültürleri tanımak, onlarla komşuluk yapmak çok ilginç olabilir. Hatta eğer İngilizce bilmiyorsanız dil öğrenmekte fayda var, çünkü buna ihtiyacınız olacak. Ancak dil biliyor ama pratiğiniz yoksa işte size yabancı dilinizi geliştirmek için harika bir fırsat hem de Türkiye sınırları içinde.

Peki hiç düşündünüz mü yaşamak için Fethiye’yi neden tercih edebilirsiniz?

1- Misafirperver İnsanlar;

Türk insanının belki de en belirgin özelliğidir, misafirperver olması. Zaten millet olarak misafir ağırlamayı çok seven bir tarafımız var, emin olun buradaki yerli halk da bir o kadar misafirperver. Kendi ülkelerinde görmedikleri bu sıcak, doğal ve içten davranışlar yabancılara, başta biraz şaşırtıcı gelse de, onlar da insanımızı tanıdıkça buna kendi gözleriyle şahit oluyorlardır. Şehre dışardan gelip orada yaşamaya başlayanlar ise alıştıkları yaşamlarından kilometrelerce bile ötede bu sayede kendilerini evlerindeymiş gibi rahat ve huzurlu hissedebilirler.

2- Hava koşulları;

Fethiye’ye yerleşilmesinde hava koşullarının güzelliğinin önemli bir payı vardır elbette. Fethiye’nin sezonu oldukça geniştir. 20 hafta kadar uzun bir sezonları olur. Havası gayet yumuşak ve güzeldir. Hatta yaşam o kadar doğaldır ki çeşmeden akan suyunu bile rahatlıkla içebilirsiniz. Fethiye’nin yerlisi çeşme suyunu içtiği gibi, yemeğine ya da çayına bile çeşme suyu kullanmaktadır. Özellikle bazı şehirlerin karasal ikliminin bıktırıcı derecede sert ve soğuk kışlarına inat, Fethiye’nin kışı, yaklaşık olarak sadece iki ay sürer. Kışın bile klimayla ısınabilecek kadar soğuk havasının olması burayı gayet çekici hale getirmektedir. Yazın sadece iki, en fazla üç ay havaları çok nemli ve sıcaktır. Onda da birçok sahil kentinden farklı olarak gündüzleri yaşanan sıcak havaya rağmen geceleri hava daha da serinler ve insanı bir parça olsun rahatlatır.

3- Emeklilere Uygun Fiyatlar;

Fethiye’de fiyatların genellikle çok yüksek olmaması, az bir para ayırarak bile geçinilebiliyor olması belki de en güzel özelliğidir. Sıkça duyduğumuz Bodrum ve Çeşme’deki özellikle beach’lerdeki fiyatlardan sonra Fethiye, size de tatil yapmak için çok ucuz bir şehir olarak gelecek emin olun. Onca doğal güzelliğine ve saymakla bitmeyen koylarına rağmen hem de… Hatta isterseniz çadırlarınızı alarak çadırlara ayrılmış özel koylarda farklı bir tatili de deneyebilirsiniz. Amaç sevdiklerinizle beraber olmak değil mi ne önemi var 5 yıldızlı otellerin… Bunu da denemedim dememek için bu sene kendi çadırınızla, kendi çadırınız yoksa çadır kiralayarak da farklı bir tatil yapabilirsiniz.

4- Havaalanına Yakınlığı;

Ne derseniz deyin yaz veya kış mevsiminde uçağı tercih etmek için nedenleriniz illaki olacaktır. Çocukla yolculuk ediyor olmak, erken alınan bilet fiyatının nerdeyse otobüsle aynı olması, kış koşulları dolayısıyla araç ya da otobüs yerine uçağı tercih etmek gibi nedenlerle uçak seçeneğini kullanmak durumunda kalabilirsiniz. İşte burada Dalaman Havaalanının varlığı ve şehre yakınlığı o şehri tercih ederken önemli bir avantaj olarak çıkar karşımıza. Ayrıca havaalanıyla Fethiye merkez arasında ring yapan otobüsler aracılığıyla uçaktan indikten sonra en fazla bir saat içerisinde Fethiye’ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

5- Koylar ve Sahillerin Çeşitliliği;

Özellikle yazın koyların ve sahillerin fazla olması tatilciler için bir avantaja dönüşebilmektedir. Fethiye koylar açısından oldukça zengin bir bölgedir. Her seferinde aynı yerden denize girmektense farklı seçim yapma şansınız burada her zaman bulunmaktadır. Hatta bazı koylar o kadar doğaldır ki oralara arabalarla ulaşmak yerine ancak yaya olarak ya da deniz yoluyla teknelerle gidebilirsiniz. Her daim yapılan tekne turlarıyla bu koylarda yüzme şansınız bile var. Örneğin Fethiye’de bulunan ve doğal bitki örtüsüyle dillere destan olan Kelebekler Vadisi’ne de teknelerle turlar düzenlenmektedir.

6- Merkezi Yerde Olması;

Birçok yere yakın olması dışında, birçok il arasında merkezi kilit noktasında olması Fethiye’yi tercih edilebilir yerleşkelerden biri haline getirmektedir. Örneğin İzmir, Marmaris ve Antalya’ya çok yakın olması Fethiye’den buralara günü birlik turlar yapılmasına da imkan tanımaktadır.

7- Gezilecek Yerlerinin Fazla Olması;

Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle Fethiye’de uzun bir süre sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz. Kalıntılarından anlaşıldığı kadarıyla eskiden koca bir şehir olan tarihi Tleos, dağların arasına saklanmış güzelliği ve ihtişamıyla Saklıkent, eski bir Rum köyü olan Kayaköy, tam bir doğal güzellik sayılan Gizli Şelale, tertemiz olmasına rağmen buz gibi deniz suyuyla Kıdrak, harika fotoğraflara evsahipliği yapan Ölüdeniz vs. gibi gezilecek doğal ve tarihi bir sürü yer çıkar karşınıza. En güzeli belki de kendinize bir Fethiye haritası edinerek gidilip görülecek yerleri planlayabilirsiniz.

8- Doğal Güzellikleri;

Yeşil ve mavinin mükemmel birlikteliği burada da sık sık karşınıza çıkacaktır. Her yaşa hitap eden Ölüdeniz’de denize girmek size cennette olduğunuz hissini verir. Ağaçlarla içiçe bir sahil ve yüzerken gökyüzünde tanık olduğunuz Babadağ’dan rengarenk paraşütlerle atlayanlar size başka bir diyara geldiğinizi düşündürtecek kadar etkileyicidir. Yeşille mavinin muhteşem uyumuna Fethiye’nin her köşesinde sıkça rastlayabilirsiniz.

9- İyi Bir Yatırım Olması;

Fethiye’de bir eve sahip olmanız demek hem uzun vadede hem de kısa vadede sağlam bir yatırımınız var demektir. 13 haftası yüksek sezon olmak üzere toplamda 20 haftalık sezon boyunca örneğin iki odalı evinizi haftalık 300 Pound’a kiraya verebilirsiniz. (Pound’un şu anda 4.2 civarında olduğunu hesaba katarsak bu gerçekten iyi bir yatırım demektir.) Kendi tatil süreniz dışında da evinizi kiralama şansınız bulunmaktadır. Bu da demektir ki bu sayede sizin tatiliniz de bedavaya gelmiş olacaktır. Ne dersiniz, denemeye değer değil mi?

Kategoriler
Makaleler
Yorum Yok

Yorum Yaz

*

*

İlgili İçerikler

 • bebekle-otel-tatili-mi-olur

  Bebekle Otel Tatili mi Olur?

  Bebekle Otel Tatili mi Olur? Editör Ayşegül Özgüner Bebekle otel tatili mi olur demeyin… Bal gibi olur, hatta yeme de yanında yat olur. Tamam tatil fikrinin kendisi, giderken götürüleceklerin...
 • muzelere-ucretsiz-giris-sartlari

  Müze ve Örenyerlerinden Kimler Ücretsiz Faydalanabilir?

  Müze ve Örenyerlerinden Kimler Ücretsiz Faydalanabilir? – 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler, – 65 yaş...
 • Kas-Patara-Plaji

  Çocukla Patara’ya Gitmek

  Çocukla Patara’ya Gitmek Ayşegül Özgüner, Editör Patara, benim en sevdiğim, en doğal, kendimi en mutlu hissettiğim yerlerden biri. Gerek tarihi alt yapısı, gerek el değmemiş doğası ve muhteşem denizi...
 • Australia_sidney

  Yurtdışında Çocukla Gidilecek Şehirler Nereler?

  Yurtdışında Çocukla Gidilecek Şehirler Nereler? Çocuk Dostu Şehirler Turizm Dünyası Dergisi, Haziran 2015/06 Sayı:302 Çocuk gezginler için bazı şehirlere yapılan ziyaretler yorucu olabilirken, bazı şehirler ise büyükler gibi çocuklar...