Çocukla Patara’ya Gitmek

Çocukla Patara’ya Gitmek Ayşegül Özgüner, Editör Patara, benim en sevdiğim, en doğal, kendimi en mutlu hissettiğim yerlerden biri. Gerek tarihi alt yapısı, gerek el değmemiş doğası ve muhteşem denizi...
Kas-Patara-Plaji

Kas-Patara-Plaji

Çocukla Patara’ya Gitmek

Ayşegül Özgüner, Editör

Patara, benim en sevdiğim, en doğal, kendimi en mutlu hissettiğim yerlerden biri. Gerek tarihi alt yapısı, gerek el değmemiş doğası ve muhteşem denizi ve hatta Caretta Caretta’larıyla Antalya’nın Kaş ilçesi Kalkan beldesine yakın bir antikkent. Tarihi bir yer olduğu için aynı zamanda girişi de bir müze girişi. Müzekartınız varsa ya da indirimlerden faydalanabiliyorsanız eğer, oraya giriş daha da uygun fiyata gelecektir size. Biz oraya anneanne, dede, torun ve ben yani anne olarak dört kişi gittik. Dede 65 yaş üstü olduğu için, torun 0-12 yaş aralığında olduğu için, ben de, İş Bankası artık müze kart olarak da geçen maksimum kredi kartına sahip olduğum için ücretsiz geçtik. Bir tek hiçbir koşula sığmayan anneannemize ücret ödedik… Buna şükür :)

Patara aynı zamanda Caretta’ların Türkiye’deki en önemli üreme alanlarından biri. O nedenle sahile gittiğinizde bazı yerler çevrilidir ve oralara giriş yasaktır. Aslında tabi girseniz belki kimse size düdük çalmaz ama bu biraz da sizin vicdanınıza bırakılmıştır. Belli yürüme yollarını takip etmek zorundasınızdır çünkü her yerde o sevgili kaplumbağaların yumurtaları olabilir.

caretta-patara

Oraya gittiğinizde dikkatinizi çeken bir tabela olacaktır. Orada şöyle yazar, 08.00-20.00 saatleri arasında insanlar, 20.00-08.00 arasında ise ‘caretta caretta’lar plajda. Lütfen onların yaşam alanları olduğunu da unutmayın yazısını görmek garip bir şekilde gerçekten mutlu eder insanı. Özellikle Patara Plajı’nı 15 Mayıs- 15 Eylül arasında insanlar, deniz kaplumbağalarıyla dönüşümlü olarak kullanmaktadırlar. Caretta’ların bulunduğu zaman diliminde insanların belirtilen saatlerde plaja girmesi ve plajda ışık yakması yasaktır. Ayrıca dikkatli bakarsanız kumlar üzerinde onların izlerine rastlarsınız ki bu gerçekten inanılmaz bir mucizedir ve oraya birlikte gideceğiniz çocuğunuza yaşı küçük dahi olsa Caretta Caretta’ları anlatmak için inanılmaz bir fırsattır.

Türkiye’nin en uzun plajlarından biridir Patara. Denizi hemen derinleşmez, dolayısıyla çocukla rahatlıkla girilebilecek denizlerdendir. Çocuğunuzun o denizden hiç çıkmak istemeyeceğine garanti veririz. Yalnız inanılmaz kavurucu bir sıcağı vardır. Kumlar tabiri caizse cayır cayır yanarken o kumlarda yalınayak yürümek inanılmaz zor hatta terliksiz imkansızdır.

Patara’ya gidiyorsanız, çocuğunuz için ve kendiniz için mutlaka güneş kremi almayı ihmal etmeyin. Ayrıca, korunaklı deniz mayolarından almışsanız eğer inanın bize, burda onları çok işlevsel olarak kullanacaksınız demektir. Ayrıca denizde dahi olsa çocuğunuzun başından şapkasını ihmal etmeyin deriz.

Orada kiralanmaya hazır şemsiyeler ve şezlonglar bulunuyor. Ama siz onlara para vermek istemezseniz de kendi şemsiyenizi götürüp kendi havlunuzun üstünde güneşlenebilirsiniz. Yalnız uyaralım, arabayı park edip sahile gidene kadar bayağı yol yürüyorsunuz. Hele yanınızda bir de çocuk varsa, çocuğun yorulup kucak isteyeceğini de hesaba katarsanız, az eşya her zaman en makbul olanı. Çocuk ve az eşya mı?

Tabi çocukla gidilen sahil kenarlarında mutlaka yanınıza atıştırmalık birşeyler de almanızı tavsiye ediyoruz. İçmek için su, mataranız varsa en güzeli, meyve ya da atıştırmalık başka yiyecekler, denizde yüzmekten ve oyun oynamaktan yorulan ve acıkan çocuğunuzu biraz olsun rahatlatacaktır.

caretta-yumurtalari

Bu arada tehlike altındaki türler statüsünde olan Caretta’ların yumurtlaması ile ilgili ufak bir bilgi; Caretta Caretta deniz kaplumbağaları kumsala yumurtalarını bıraktıktan sonra yumurtalardan 45 ila 60 gün arasında yavrular çıkmaya başlıyor. Patara’daki Caretta yuvalarının birinden ortalama 70- 75 yavru çıkabiliyor. Oradaki görevliler, Caretta yavrularının etrafında yengeçlere karşı kalkan oluşturuyor ve onların denizle buluşmasına yardımcı oluyorlar. Caretta türünde yavruların bin tanesinden ancak ikisi erişkin hale gelebiliyor. Erişkin hale gelme 17-25 yıl alıyor. Gerçekten düşündüğünüzde aslında çok da zahmetli bir yaşamları var.

Patara, hem sizin hem de çocuğunuzun çok beğeneceği tatil köylerinden biri. Mutlaka gidip o doğallığı, temiz ve güzel denizi ve çok sıcak olmasına karşın yumuşacık kumlarını görmeniz gerekiyor. Hatta güzel kumlarına ayağınızı mutlaka basmanız gereken yerlerden. Yalnız Caretta’ların da varlığını unutmadan ve onları fazla ilgiyle küstürmeden orayı ziyaret etmekte fayda var. Çünkü hem tür olarak zaten tehlikedeler, hem de Patara’nın en büyük zenginliği Caretta’lar. Gidilip görülmesi şiddetle tavsiye edilir, yalnız bir de not, internet bazen plajda çekmeyebiliyor. Hatta bir not daha; o çok sevdiğimiz, yılbaşında hediye getirmesiyle ünlü Noel Babanın (yani Saint Nicholas’ın) da Pataralı olduğu söylenmektedir.

Kategoriler
Makaleler
Yorum Yok

Yorum Yaz

*

*

İlgili İçerikler

 • bebekle-otel-tatili-mi-olur

  Bebekle Otel Tatili mi Olur?

  Bebekle Otel Tatili mi Olur? Editör Ayşegül Özgüner Bebekle otel tatili mi olur demeyin… Bal gibi olur, hatta yeme de yanında yat olur. Tamam tatil fikrinin kendisi, giderken götürüleceklerin...
 • mugla-fethiye

  Fethiye’de Yaşamak için 9 Neden

  Fethiye’de Yaşamak İçin 9 Neden Fethiye, kıyı kesimleri arasında, son yıllarda tam bir cazibe merkezi haline gelen yerleşim yerlerinden biri. Özellikle İngilizlerin fazlaca tercih ettiği Fethiye’de bir komşunuzun İngiliz olma...
 • muzelere-ucretsiz-giris-sartlari

  Müze ve Örenyerlerinden Kimler Ücretsiz Faydalanabilir?

  Müze ve Örenyerlerinden Kimler Ücretsiz Faydalanabilir? – 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler, – 65 yaş...
 • Australia_sidney

  Yurtdışında Çocukla Gidilecek Şehirler Nereler?

  Yurtdışında Çocukla Gidilecek Şehirler Nereler? Çocuk Dostu Şehirler Turizm Dünyası Dergisi, Haziran 2015/06 Sayı:302 Çocuk gezginler için bazı şehirlere yapılan ziyaretler yorucu olabilirken, bazı şehirler ise büyükler gibi çocuklar...